Maciej Lampe: Moim pierwszym wyborem w przyszłości będzie Barcelona

Maciej Lampe był kluczowym zawodnikiem Barçy w ostatnich trzech meczach.

Z 31 punktami eval. w ciągu 21 minut gry okazał się decydujący w zwycięskim spotkaniu z Valencią w niedzielę. Tym występem zapracował na nagrodę MVP kolejki.

Zwycięstwo nad bezpośrednim rywalem, Valencią, i MVP. Wyobrażam sobie, że odczucia są nie do pobicia.

Bardzo pozytywne ze względu na zwycięstwo, czuję się bardziej komfortowo i jestem szczęśliwy z powodu naszej dobrej gry. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, ale nic jeszcze nie osiągnęliśmy i musimy kontynuować pracę.

Czy to są korzyści płynące z bycia „jokerem” w grze wewnętrznej zespołu?

Tak, jest to zaleta, bo mogę bronić „piątki" w Lidze Endesa i Eurolidze. Czuję też, że odnalazłem dobrą drogę, czuję się szybki i silny i dobrze gra mi się na obu pozycjach, co w ubiegłym roku było dla mnie nieco bardziej skomplikowane.

Dwa mecze z ponad dwudziestoma minutami na parkiecie. Kluczem było mieć tę ciągłość?

Taka szansa na grę zawsze pomaga, szczególnie, kiedy jest to większa liczba minut. Mam nadzieję, że w przyszłości nadal będzie to dobrze wyglądało.

Co wyjaśnia różnice minut w niektórych meczach, ponieważ zdarza się, że minuty świadczą o pozycji w rotacji? Czy to zależy od treningu czy od różnych podejść taktycznych?

Można rozumieć to na różne sposoby. Filozofia Xaviego nie skupia się na jednostce, ale całym zespole, i rozumiem, że wszyscy gracze mają wyznaczone cele. Muszę dostosować się do tego, niezależnie od tego, czy gram 30 czy 5 minut. W ten czy inny sposób trzeba do tego podejść z dobrym nastawieniem, aby drużyna ciągle wygrywała.

Co znaczy dla ciebie kluczowa trójka w czwartym meczu finału play-off z Realem Madryt? Czy myślisz o tym dużo jako wielkim rzucie w swojej karierze?

Nie, tylko wtedy, gdy jestem o to pytany. Czasami niektóre obrazki się przypominają, ale nie wstaję codziennie z myślą o tym, choć jest to oczywiste, że pozostawiło to dobre odczucia.

Liczby zespołu są spektakularne, jeżeli chodzi o obronę. Jest to kluczem do wszystkiego?

Tak, ale myślę, że można jeszcze to poprawić. Zagraliśmy dobre mecze, ale nasza obrona nie jest wystarczająco dobra, jak to jest z atakiem. Straciliśmy tylko 57 punktów z tak wielką ofensywą, jaką ma Valencia, ale nie możemy zapominać, że aby być tam, gdzie chcemy, musimy przejść długą drogę. Nie ma potrzeby, aby czuć się w żaden sposób komfortowo, ponieważ każdy może cię pokonać, jeśli nie jesteś ostrożny.

Czy ten zespół jest bardziej utalentowany niż ostatnio? Jaka jest różnica w porównaniu do zeszłego roku?

Myślę, że mamy więcej płynności, szybkości. Transfery, jakie zrobiliśmy, pomogły nam w miejscach, w których byliśmy słabi w zeszłym sezonie. Tomas (Satoransky) bardzo dobrze napędza grę i jest atletyczny, Justin (Doellman) bardzo nam pomaga swoim rzutem, Pleiss jest bardzo wysoki i skuteczny pod koszem. Wszystko to nam pomogło. Myślę, że ich sprowadzenie było pozytywne, uzupełnili nasze braki. Mamy też młodych zawodników głodnych gry. Zaczęliśmy także lepiej sezon.

Widząc doświadczenia z ostatniego roku, patrząc na Madryt i Barçę, w jakim stopniu ważne jest, aby zgromadzić jak najwięcej zwycięstw w sezonie?

Ważne jest ze względu na pewność siebie, ale najważniejsze wtedy, gdy docierasz do finału czy półfinału. Tak, jak widzieliśmy w zeszłym roku, to, co zdarzyło się Realowi w finale Euroligi przeciwko Maccabi, który wygrywał wszystko w sezonie. Dobrze jest wygrywać, ale trzeba dotrzeć do finału, aby uzyskać tytuły.

Jesteś w ostatnim roku kontraktu, chociaż istnieje możliwość przedłużenia. Jaka jest twoja przyszłość?

Uwielbiam grać tutaj, jestem bardzo dumny, że noszę tę koszulkę. Uwielbiam to miasto, kupiłem tutaj dom i urodził się tu mój syn. Chciałbym tu być w przyszłości, ale wszyscy wiemy, że jest to biznes. Zobaczmy, jak ułoży się sezon, jakie plany w przyszłości będzie miał klub i czy będzie istniała możliwość podpisania kontraktu na więcej lat. Barcelona będzie pierwszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o moją przyszłość.

Ojcostwo ci pasuje.

To bardzo ciche dziecko, śpi dobrze i moja żona mi bardzo pomaga. Ma wpływ na moją dobrą passę, chociaż ma tylko 26 dni. Ja również pracowałem w okresie letnim, aby uzyskać dobrą formę i wyzdrowieć.

PHOTO: Manel Montilla – MD

Źródło: Mondo Deportivo/FCBarca.com

Comments are closed.